Sevgi Hakkında 13 Şey

Sevgi hakkında kötümser düşünen insanların söyledikleri haricinde, sevgi ruhumuzu ve dünyayı daha iyi hale getirecek gerçek güçlerden biridir. Sevgi her zaman somut şeylerle gösterilmez. Bunun en iyi tanımı etrafınızda bulunmasını istediğiniz, görünce heyecanlandığınız, muhabbet etmek istediğiniz, yanında saatlerce sıkılmadan susabileceğiniz, kan bağınızdaki insanların varlığına kadar tüm insanlara olan hislerinizi sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Sevginin tek bir tanımı yok. Buna siz karar verin.

 

Burada herkesin yaşayabileceği, bazıları dokunaklı bazıları keyifli bir kaç hikayeyi sizlerin okuması için derledik.

 • Kocam bir iş gezisinde. Her akşam kocam uyumadan önce beni arayıp kendisine ninni söylememi istiyor. Bir ninni! Benim söylediğim ninni olmadan uyuyamayacağını söylüyor. 40 yaşında yetişkin bir adam. Peki kocanız uyuyamazsa ne yapabilirsiniz? Bu yüzden ona ninni söylüyorum …
 • Annem, felç geçirdiğinde konuşma yeteneğini kaybetti. Onu kurtarmak uzun ve zor bir süreçti. Ama söylemeyi başardığı ilk şey “Seni seviyorum, kızım” oldu.
 • Arkadaşımla oturup sohbet ediyorduk. Bana üst dudağındaki kılları nasıl çektiğini anlatıyordu. Kocam yan tarafta oturup kitap okuyordu. Arkadaşım aniden ona dönerek bana üst dudağımı tıraş etmek isteyip istemediğimi sordu. Utanç verici bir durum olmadan, kocam cevap verdi: ‘Ben kıllı bir eşim olduğu için onur duyuyorum!’ Sonra okumaya devam etti.
 • Evlenmeden önce, asla kendi yemeğimi pişirmemiştim; Her zaman kafelerde veya lokantalarda yedim veya hazır yemekler aldım. Ben pişirmekten değil. Yemekten sonra yemekleri yıkamaktan gerçekten nefret ediyorum. Özellikle yağlı veya dibine yapışmış lekelerden. Bence bu konuda bir fobiniz bile olabilir; Buna dayanamıyorum! Her neyse, evlendim. Ve şimdi bulaşıkları yıkamamı istediğinde, gidip sessizce yapacağım. Temizlemeye ve kızmaya başlıyorum; Kendimi iyi hissetmiyorum ama yapmaya devam ediyorum; Sonunda da delirmeye başlıyorum. Ama ben bu tencereleri pürüzsüz hale getirmeye kararlıyım, bu sinir beni öldürse bile. Neden kendimi zorladım ki? Çünkü karımı, kirli kızartma tavalarından nefret ettiğimden çok daha fazla seviyorum.
 • Ben 24 yaşındayım ve kardeşim 10. Birkaç ay önce diyet yaptım. Şimdi biraz daha ince ve güzelim. Son zamanlarda aynada kendimi hayranlıkla izliyordum ve kardeşim yanımda takılıyordu. Şakayla karışık dürterek ona “ablanın ne kadar güzel olduğunu gördün mü?” dedim ve küçük pislik bana ciddiyetle cevap verdi: “Bilirsin, hiç kilo verdiğini sanmıyorum” diye söyledikten sonra beklemeye başladı. Yüzündeki o ciddi ifadeyi korurken küfür edeceğimi düşündüm. O sırada bana ‘… Ben hep senin güzel olduğunu düşünürdüm.’ dedi
 • Geçtiğimiz günlerde erkek arkadaşımdan ayrıldım. Onu gerçekten seviyordum. Bu duruma çok üzülmüştüm. Birdenbire, gizli bir hayran bana çiçek göndermeye başladı ve ruh halim doğal olarak iyileşmeye başladı. Dün, “gizli hayranım” ın aslında babam olduğunu öğrendim. O dünyadaki en iyi babadır.
 • Dokuz aylık hamileyken kocamdan tırnaklarımı boyamasını istedim. Uzun süre reddetti, boyamayı bilmiyordu. Aynı zamanda bir erkek için uygun bir iş olmadığını söyledi. Üzüldüm ve sinirli bir şekilde duş almaya gittim. Sonra kapıdan şunu duydum: ‘Google, tırnakları nasıl boyayacağım?’
 • Kasabamızda yaşayan yaşlı bir adam ve ona ait çok yaşlı bir köpek var. Yani, gerçekten yaşlı. Bacaklarında bir miktar problem var; Yürüyemiyor. İlkbahar gelirse, kollarından tutup sokağa yürüyüşe çıkıyorlar. Köpeği çok büyük olmasına rağmen onu kollarının arasına alıp beraber saatlerce yürüyüş yapıyor. Köpek gözlerine harika bir bağlılıkla bakıyor ve sürekli elini yalıyor. Çok dokunaklı bir manzara. O adam yaşlı ve zayıf olabilir, ama büyük bir kalbi var.
 • İş yerinde iki gün, sonra evde iki vardiya yapıyorum. Karım iş için kahvaltı hazırlamaya başladı; O her zaman yiyecek ile birlikte küçük sürprizler yapar. Yazdığı küçük notları bulduğumda beni ne kadar çok sevdiğini söylüyor, ve bir çocuk gibi mut oluyorum. Daha önce hiç kimse bunu benim için yapmadı.
 • Son zamanlarda ‘sonsuz sevginin’ gerçek anlamını öğrendim. Dedemlerin ikisi de 77′ yaşında ve her şeyi birlikte yapar. Büyükannemin gözleri çok zayıf ve dedem sağır. Anneannem hep ‘Ben onun kulaklarıyım, o da benim gözlerim’ der.
 • Kadınların hamile kaldığı zaman çoğu şeye ihtiyaç duyduğunu biliyorumdum. Bunun için de kendimi hazır hissediyordum ya da en azından hazır olduğumu düşünmüştüm. Kendimi bütün ahududulardan küçük kılları koparırken bulacağımı hiç düşünmemiştim, çünkü eşimin söylediği kadarıyla ahududunun tüyleri ağzına batabilirmiş.
 • Çocukluğumun büyük bir bölümünü annemle iş yerinde Onkoloji Rehabilitasyon Merkezi’nde geçirdim. Burada karşılaştığım 17 yaşındaki bir kız ve erkek arkadaşını hep hatırlarım. Kızın kemik kanseri vardı ve birkaç kemoterapi seansı geçirdi. Sonunda sol bacağının diz üstü kesilmek zorunda kaldı. Erkek arkadaşı onu ziyarete geldi. Kız ayrılmak istediğini söyledi. Erkek arkadaşının hayatını mahvetmek istemedi. Erkek, kız arkadaşına net bir şekilde “hayır” dedi ve kendisi için en uygun kişinin o olduğunu söyledi. Bu yıllar önceydi. Onları son zamanlarda tekrar gördüm. Artık onun bir protez bacağı var; Elindeki iki çocuğuyla birlikte yürüyordu. Sohbet etmeye başladık ve sonra büyük oğlu (altı yaşındaydı) onun için: “annem Terminatör” dedi,  ve bunu gururla açıkladı.

Fotoğraf: Arseny Snigirev

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here