the-mound-of-the-dead

Dünya’nın tarihi gerçekten şaşırtıcı gizemlerle dolu. Esrarengiz o kadar fazla keşif var ki bazen akılsıra ermiyor. Aynı zamanda bu gerçekleşen keşiflerin yanında henüz keşif için bekleyen fazlasıyla esrarengiz durumlar mevcut. Tabi bu keşifleri görmeye bizlerin ömrü yetmeyecek.

Moa Bird

MOA KUŞU

Moa Kuşları, Yeni Zelanda’da 1500 yılları civarında yok olmuş, uçma yetisi bulunmayan dev kuşlardı. Teoriye göre, Maori halkı tarafından katledilmişlerdi. 20. yüzyılda yapılan bir sefer sırasında bilim insanları, 100 yıllar boyunca korunmuş bu kuşun tırnağına rastladı.moa-kusu


_

The Temple Complex of Saksaywaman, Peru

Saksaywaman Tapınak Kompleksi, peru

Tek bir harç kullanılmadan tamamlanan bu antik tapınak kompleksinin mükemmel taş işi gerçekten şaşırtıcı. Taşlar arasında bir parça kağıt geçirmek bile imkansız. Her blokta pürüzsüz bir yüzey var ve köşeleri yuvarlatılmış. Nasıl yapıldı? Kimse bilmiyor.

Saksaywaman-Tapınak-Kompleksi-Peru


_

Gate of the Sun, Bolivia

Güneş Kapısı, Bolivya

Güneş’in Kapısı, Bolivya’daki antik ve esrarengiz bir şehir olan Tiwanaku’da bulunabilir. Bazı arkeologlar MS ilk binyıl boyunca büyük bir imparatorluğun merkezi olduğuna inanıyor. Kapıdaki oymaların ne anlama geldiğini kimse bilmiyor. Bazı astrolojik veya astronomik yönünde önemi olabileceği belirtiliyor.

gunes-kapisi-bolivya


_

The Longyou Caves, China

Longyou Mağaraları, Çin

Bu mağaralar insan elleriyle kumtaşından çıkarıldı. Bu tür zorlu çalışmalar binlerce kişinin katılımını gerektiriyor. Bu mağaraların veya bunları inşa etmek için kullanılan yöntemlerin tarihsel kayıtların herhangi bir yerinde hiçbir sözü yok.

longyou-magaralari-cin


_

The Unfinished Obelisk, Egypt

Bitmemiş Dikilitaş, Mısır

Bu dikilitaş, başlangıçta bir taş yüzünün dışına oyulmaya başladı. Fakat daha sonra çatlamaya başladığı için tamamlanamadan orada öylece kaldı. Ayrıca etkileyici bir boyutu var.bitmemis-dikilitas-misir


_

The Underwater City of Yonaguni, Japan

(Yonaguni’nin Sualtı Kenti , Japonya)

Bu antik kompleks, şans eseri dalış eğitmeni Kihachiro Aratake tarafından keşfedilmiştir. Sualtı şehri tüm bilimsel teorileri karıştırmıştır. Oyuğun açıldığı kaya yaklaşık 10,000 yıl önce su altında kalmıştı. Mısır piramitlerinin bile kurulmasından çok önce. Bazı arkeologlar, bu ilkel dönemdeki insanların mağaralarda yaşadığını ve avlanarak üremeye devam ettiğini düşünüyor, taştan şehirler kurabileceklerini değil.yonaguninin-sualti-kenti


_

Mohenjo-daro “The Mound of the Dead” , Pakistan

Mohenjo-daro (‘Ölülerin Höyüğü’), Pakistan

Bu şehrin çöküşünün sırrı yıllardır karışık cevaplara sahip. 1922’de Hintli arkeolog R.D Banerji, Indus Nehri’ndeki adalardan birinde bu eski kalıntıları keşfetti ve akıllarda birkaç soruya sebep oldu: Bu muhteşem şehir nasıl yıkıldı? Vatandaşlarına ne oldu? Birçok kazı yapılmasına rağmen bu konuda cevap bulunamadı.

the-mound-of-the-dead


_

L’Anse aux Meadows, Canada

Kanada’daki bu arkeolojik bölge bir zamanlar Vikingler tarafından yaklaşık bin yıl önce kurulan yerleşim alanıydı. Varolduğu gerçeği, İskandinav denizcilerinin Christopher Columbus’un doğumundan çok önce Kuzey Amerika’ya ulaştığını gösteriyor.lanse-aux-meadows


_

Stone-Age Tunnels

Taş Devri Tünelleri

İskoçya’dan Türkiye’ye kadar tüm Avrupa’da uzanan geniş bir yer altı tüneli ağı  olduğunu gösteren bu keşif, taş devri topluluklarının avcı-toplayıcı olmadığını gösteriyor. Ancak tünellerin asıl amaçları hâlâ gizemli. Bazı araştırmacılar, yırtıcılardan korunmak amaçlı kullanıldıklarına inanırken, bazıları da hava koşullarının ve çeşitli çatışmaların önlenmesini amaçladığını düşünüyor.

tas-devri-tunelleri


_

The giant stone spheres of Costa Rica

Kosta Rika’nın dev taş küreleri

Bu gizemli taş formasyonları sadece kusursuz küresel şekilleri için değil aynı zamanda bilinmeyen kökenleri ve amaçlarından dolayı ilginçtir. 1930’larda, ormanda bir muz plantasyonundan temizlenen işçiler tarafından keşfedildi. Yerel efsaneler gizemli alanların gizli altın bulunduğunu ileri sürdü, ancak boş oldukları ortaya çıktı.

the-giant-stone-spheres-of-costa-rica

 

Kaynak ©Brightside

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here