Tepui-Venezuela

Dünya’da henüz ayak basılmamış, hala vahşi hayvanların yaşadığı harika ötesi yerler mevcut. Birkaçı oldukça uzak ve erişilmesi çok zor, onlara ulaşmak için fazlasıyla zaman ve beceri gerektiği söyleniyor. Yine de havadan çekilmiş çarpıcı ve eşsiz görüntülerde emeği geçen insanlar var. Bahsettiğimiz tüm bu yerler hala özelliğini ve güzelliğini korumakta.

Oraya gitmeyi ister miydin? İşte insan eli değmemiş kutsanmış yerler…


The forest lake, Russia

Orman Gölü, Rusya

The-forest-lake-Russia
© earth-chronicles

Bu gizemli gölün tam yeri bilinmiyor. Bazılarına göre, Rusya’nın Tyumen bölgesinde bulunuyor. Ormanın içinde derin bir şekilde nasıl oluştu? Kimse bilmiyor…


Tepui, Venezuela

Tepui-Venezuela
©kn3
Tepui-Venezuela
©imgur  ©blazepress ©samsebemagellan

‘Tepui’ sözcüğü, bu inanılmaz doğal yapıların bulunduğu Gran Sabana yerli halkının dilinde ‘Tanrıların Evi’ anlamına gelir.


Honokohau Falls, Maui

Honokohau-Falls-Maui
© media
Honokohau-Falls-Maui-2
© mirkrasiv © eco

Bu harika yer yeşillikler içinde ıslandı. Bunun sadece görülebilmesi bile size Dünya’nın doğal enfes güzelliklerini,  ihtişamını ve gizemini hissettirebilir.


The Amazon rainforest

Amazon Yağmur Ormanları

The-Amazon-rainforest
©lejournalinternational
The-Amazon-rainforest-2
©schraubwerk ©brasileiro

Güney Amerika’da Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası olmak üzere dokuz farklı ülkede eşsiz ve oldukça büyük ormanlar yer almakta.


Gangkhar Puensum, Bhutan

Gangkhar Puensum, Butan

Gangkhar-Puensum-Bhutan
©imgur
Gangkhar-Puensum-Bhutan-2
©amazonaws ©lh4

Bu insanlık tarafından fethedilmemiş dünyanın en yüksek dağıdır. Butan ile Çin arasında tartışmalı bölgede bulunuyor ve yüksekliği 7,570 metre.


Tsingy de Bemaraha, the ’Stone Forest’ of Madagascar

Madagascar-Stone-Forest
©eclipses
Madagascar-Stone-Forest-2
©travelel ©mandalay

Bu çıkıntılı kayalar ve kanyonlar milyonlarca yıllık bir süre içerisinde oluşmuştur. Ağılıklı olarak devasa mağaralar şeklinde yerin altına doğru uzar. Muson yağmurları yıllar boyunca kireç taşı ve kalın tabakalı kireçli tortuların üzerine yağmıştır ve bu sayede 120m derinliğe kadar ulaşabilen eşsiz ve gizemli görünüşe sahip doğal köprüler oluşmuştur.


Kerguelen Islands

Kerguelen Adaları

Kerguelen-Islands
© wikimedia
Kerguelen-Islands-2
© tomclarkblog

Geniş Hint Okyanusunun güney kesiminde saklı olan bu adalar, Fransa’nın ‘ev’ ülkelerinden oldukça uzakta. Hiçbir uçak veya turist oraya gitmiyor. Oralara Madagaskar’a yakın olan Réunion adasındaki tekneyi kullanarak ulaşılabiliyor.


Rock Islands, Palau

Rock-Islands-Palau
©gifsanimes
Rock-Islands-Palau-2
©goodwp ©medias

Modern insan medeniyeti için Taş Adaları neredeyse hiçbir şeyin yapılmadığı Dünya’nın en uzak bölgesinde bulunuyor. Son birkaç bin yıl içerisinde insanların ayak bastığı söyleniyor. Söylemlerin sebebi ise arkeologlar orada Küçük İnsanlara ait kalıntılar bulmuştu.


Dallol, Ethiopia

Dallol, Etiyopya

Dallol-Ethiopia
©flickr
Dallol-Ethiopia-2
©wikimedia ©turcanin

Bugün, tuz madenciliği Dallol Volkanı civarında gerçekleşiyor, bu nedenle kesinlikle dokunulmamış bir alan değil. Fakat bu volkanın yakın alanlarında yaşanmamaktadır. Bilim adamları bu doğa harikasını Jupiter’ in volkanik ayı olan İo’nun yüzeyine benzetiyor.


Palmyra Atoll

Palmyra-Atoll
©wikimedia
Palmyra-Atoll-2
©werc ©coastalcare

Pasifik Okyanusu’nun Ekvatoryal bölgesinde, Hawaii adalarının güneyinde yer alan bu bozulmamış adanın gizemli, sihirli bir güce sahip olduğu söyleniyor.

Kaynak ©Brightside

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here